535true dots bottomright 254true true 800https://sds-tarnobrzeg.pl/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/frame-black
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide1
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide2
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide3

Nasze najważniejsze inicjatywy

Podjęliśmy inicjatywę akcji z okazji Dnia Dziecka ?Niepełnosprawni Dzieciom? w ramach której niepełnosprawni podopieczni placówki zorganizowali spotkania integracyjne z dziećmi tarnobrzeskich przedszkoli i szkół podstawowych. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja spotkań przebiegała pod hasłem : ? Wzajemne poznanie otwarciem drogi do zrozumienia i przyjaźni?.

W ramach akcji zorganizowaliśmy w dniach 30 i 31 maja spotkania dla dzieci z Przedszkoli nr 1 i 3 w Tarnobrzegu, podczas których wystawiony był skecz edukacyjny ?Adaś i Ewa?. Ponadto uczestnicy zajęć ŚDS czytali najmłodszym najpiękniejsze wiersze dzieciństwa.

Dnia 4 czerwca odbyło się spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu, gdzie przeprowadziliśmy zabawę edukacyjną, której naczelną myślą była integracja, wypracowanie postaw tolerancji, szacunku dla odmienności, nauka współpracy, wrażliwości na potrzeby innych.

Kolejnym etapem akcji były warsztaty integracyjne przeprowadzone w dniu 4 czerwca w siedzibie placówki dla uczniów VI d Szkoły Podstawowej nr 4, oraz 5 czerwca dla uczniów klasy V a Szkoły Podstawowej nr 3, i VI b Społecznej Szkoły Podstawowej im. Małego Księcia w Tarnobrzegu. Dzieci otrzymały życzenia złożone przez Samorząd ŚDS, wysłuchały specjalnie dla nich przygotowanego koncertu muzycznego, a następnie uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt. ?Niepełnosprawni czy naprawdę inni?? oraz zajęciach warsztatowych realizowanych pod przewodnictwem terapeutów wspólnie z uczestnikami zajęć ŚDS : ceramiczno- witrażowych, muzyczno – wokalnych, tanecznych, sportowych a na koniec kulinarnych, gdzie wspólnie przygotowanie gofrów sprawiło ogromną frajdę małym i dorosłym kucharzom. Wszystkie uczestniczące w spotkaniach placówki otrzymały pamiątkowe prezenty przygotowane w ramach zajęć pracowni plastycznej.

Ponadto 28 września br. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Dni Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. W ramach w/w akcji odbyła się prelekcja pt. ?Profilaktyka zdrowia psychicznego? dla młodzieży tarnobrzeskiego liceum, projekcja filmu związanego z tematem przewodnim, happening ?Razem na rzecz zdrowia?. Akcji towarzyszyła wystawa prac uczestników placówki pt. ?Tarnobrzeg Moja Mała Ojczyzna?. Całość zwieńczył koncert organowy w klasztorze OO. Dominikanów. Podczas obchodów skorzystać można było z poradnictwa psychologicznego oraz pomocy terapeutycznej pracownika ŚDS, który informacji i porad udzielał w MOPR Tarnobrzeg. Do przedsięwzięcia włączyły się tarnobrzeskie poradnie zdrowia psychicznego, gdzie można było skorzystać z pomocy i porad lekarzy psychiatrów.

Ponadto 18 października 2012 roku, Środowiskowy Dom Samopomocy był organizatorem VIII Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. W przeglądzie wzięły udział 34 ośrodki z naszego województwa. Staramy się w ten sposób propagować twórczość osób niepełnosprawnych, a przez to działać na rzecz integracji środowiska osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałania zjawiskom marginalizacji i wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych, w szczególności osób chorych psychicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *