535true dots bottomright 254true true 800https://sds-tarnobrzeg.pl/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/frame-black
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide1
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide2
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide3

Wakacje ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Tarnobrzegu

Wzorem lat poprzednich Środowiskowy Dom w Tarnobrzegu organizuje w miesiącach wakacyjnych dodatkowe zajęcia, uzupełniające terapię prowadzoną w ramach rocznych programów pracy.
W miesiącu lipcu realizowaliśmy zajęcia sportowo – rekreacyjne, których celem była poprawa kondycji psychofizycznej podopiecznych placówki, rozwój zainteresowań, nabycie umiejętności współpracy, współdziałania w grupie podczas zabaw sportowych, nauka zasad rywalizacji, odpowiedzialności za siebie i innych, nauka efektywnego spędzania czasu wolnego. Realizowaliśmy konkursy gry w darta, piłkarzyki, tenisa stołowego, babingtona, gry sportowe na boisku, zawody na kręgielni.

 

Kolejny okres zajęć związany był z tematem aktywności zawodowej, tym realizacją projektu „Chorujący psychicznie mogą pracować”. Realizowaliśmy wizyty studyjne, spotkania z pracodawcami, doradcami zawodowymi, zajęcia z zakresu zarządzania czasem, motywacji i skutecznej realizacji celów zawodowych. Odbyło się m.in. spotkanie z doradcami zawodowymi z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Tarnobrzegu, spotkanie w Pierogarni, warsztacie samochodowym „Atu” Firmie Usługowo-Handlowej, wizyta w tartaku w Durdach, w Tarnobrzeskim Stowarzyszeniu „Chrońmy zwierzęta”, gdzie od września pragniemy rozpocząć pracę wolontaryjną.

W kolejnym tygodniu wdrożyliśmy dodatkowe zajęcia z zakresu sztuki kulinarnej związanej z okresem letnim, oraz zdrowym odżywianiem. Zorganizowaliśmy wizyty połączone z nauką nowych umiejętności kulinarnych w Hotelu Anna w Tarnobrzegu oraz w Dworze Dwikozy.

 

W okresie od 27.07.2015r. do 7.08.2015r. była przerwa wakacyjna podczas której wypoczywali wszyscy uczestnicy i pracownicy Domu.

 

W miesiącu sierpniu realizowaliśmy zajęcia edukacji zdrowotnej i bezpieczeństwa – odbyły się prelekcje i ćwiczenia warsztatowe w zakresie pierwszej pomocy z pielęgniarką OIOM panią Joanną Bałatą, bezpieczeństwa z przedstawicielami straży pożarnej w Tarnobrzegu, samoobrony, przygotowane przez Tarnobrzeski Klub Kyokushin Karate. Dodatkowo Pani Monika Sankowska, psycholog, specjalista w zakresie terapii EEG Biofeedbecku przeprowadziła trening tą metodą, doskonaląc procesy poznawcze, koncentrację uwagi, pamięć uczestników zajęć ŚDS.

 

 

Kolejny tydzień zajęć upłynął pod hasłem żeglarstwa i hipoterapii – realizowaliśmy zajęcia z zakresu żeglarstwa, marynistyki, hipoterapii, naukę podstawowych umiejętności związanych z samym żeglowaniem, sprzętem żeglarskim, piosenką żeglarską, w tym realizowaliśmy jedną z inicjatyw naszej placówki, tj. Piknik Żeglarski i II Przegląd Piosenki Żeglarskiej Osób Niepełnosprawnych.

 

 

                             Piosenki Żeglarskiej Osób Niepełnosprawnych

W dniu 18 sierpnia 2015r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu organizował   II edycję Pikniku Żeglarskiego, II Przegląd Piosenki Żeglarskiej Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie przebiegało pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega Pana Grzegorza Kiełba. Celem inicjatywy jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych,   w tym także integracja ze społecznością lokalną, wymiana doświadczeń, ale także promocja twórczości, umiejętności osób niepełnosprawnych, nauka nowych umiejętności – śpiew, prezentacja sceniczna, umiejętności kulinarnych, świadomej aktywności ruchowej, podstaw umiejętności żeglarskich. Współtworzącym imprezę był Jacht Klub Kotwica w Tarnobrzegu. Na spotkaniu organizatorzy gościli około 170 osób. Wśród zaproszonych gości byli reprezentanci Środowiskowych Domów Samopomocy ze Stalowej Woli, Bojanowa, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego, Niska, Dębicy, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy PSOUU oraz Parafii MBNP w Tarnobrzegu, seniorów z DDP i DPS w Tarnobrzegu.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacjami artystycznymi zaproszonych placówek. W repertuarze występujących znalazły się piosenki i ballady żeglarskie. Po części artystycznej odbyły się żeglarskie konkursy i zabawy sprawnościowe. Tradycją spotkania stał się pokaz umiejętności kulinarnych uczestników spotkania. Każda placówka autorsko przygotowała kosz owoców (egzotycznych lub rodzimych) z których wspólnie przygotowano sałatkę owocową. Organizatorzy przygotowali dla uczestników spotkania liczne niespodzianki, w tym występ krakowskiego teatru z przedstawieniem „Śpiewograj – u cioci Balbinki”, pokaz wschodnich sztuk walki, związany głównie z kulturą samurajów przygotowany przez tarnobrzeską grupę Katana. Najważniejszą atrakcją na którą czekali wszyscy uczestnicy spotkania było żeglowanie po Jeziorze Tarnobrzeskim. Podczas rejsów okazało się, iż wielu niepełnosprawnych żeglarzy wykazało się dużym zaangażowaniem i zapałem w nauce nowych umiejętności. Spotkanie stało się okazją do promocji naszego miasta a przede wszystkim piękna terenów rekreacyjnych Jeziora Tarnobrzeskiego. Kierujący placówkami zadeklarowali już kolejne wizyty uczestników zajęć zaproszonych placówek, by korzystać   z wypoczynku nad Jeziorem.

 

 

 

 

Zapraszamy do oglądnięcia reportażu z tego wydarzenia:

http://tvl.tarnobrzeg.pl/2015/08/19/2015-08-15-zeglarskie-spotkanie-integracyjne/

 

W ramach dodatkowych zajęć z hipoterapii zorganizowaliśmy wyjazd i rehabilitację w stadninie koni „Kamyk”w Mokrzyszowie.

 

 

W tym tygodniu mieliśmy również okazję do uczestnictwa w II już „Spotkaniu ze sztuką” organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Baranowie Sandomierskim. Podczas spotkania w Zamku Baranowskim uczestnicy prezentowali utwory muzyczne o tematyce biesiadnej, uczestniczyli w konkursie wycinanek, ubieraniu Białej Damy oraz w plenerze malarskim.

 

Ostatni tydzień wakacji upłynie pod hasłem edukacji językowej oraz edukacji artystycznej – wdrożone zostaną zajęcia z zakresu nauki języka angielskiego, w tym dodatkowo z zakresu poprawnej polszczyzny. Wyjątkowym wydarzeniem będą zajęcia z języka angielskiego poprowadzone przez Panią Laurę, jedną z uczestniczek zajęć, która z sukcesami realizuję kilkuletnią już edukację własną w tym zakresie. Ponadto w programie przewidzieliśmy plenery malarskie, zajęcia z artystami, fotografikami naszego miasta.