535true dots bottomright 254true true 800https://sds-tarnobrzeg.pl/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/frame-black
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide1
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide2
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide3

VIII edycja Tarnobrzeskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

W dniach 7-11 października 2019r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu był organizatorem VIII edycji Tarnobrzeskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Tegoroczna edycja zatytułowana była  „Jesteś tu ale czy jesteś z nami”. Honorowy patronat nad obchodami przyjął Prezydent Miasta Tarnobrzega Pan Dariusz Bożek oraz starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Pan Jerzy Sudoł.

W ramach Dni Solidarności w dniu 7 października odbyło się w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy integracyjne spotkanie z poezją „Wierszem malowany świat choroby”. Osoby chorujące czytały własne utwory poetyckie oraz poezję z tomiku wierszy wydanego z okazji XV Przeglądu Twórczości artystycznej ŚDS Województwa Podkarpackiego. W dniu 8 października odbyły się warsztaty profilaktyczne z i dla młodzieży zatytułowane „Oblicza depresji”.

W dniu 9 października realizowane były konsultacje dotyczące możliwości uzyskania pomocy ze strony  pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

W dniu 10 października odbył się IV Bieg Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię. Bieg zorganizowany był w ramach projektu „Biegiem do zdrowia i integracji” Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Chorujących Psychicznie Ogniwo dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Tarnobrzega w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu sportu i turystyki. Współorganizatorem biegu był Pan Michał Harnik i tarnobrzeski BBL, który w ramach projektu realizował spotkania treningowe dla osób niepełnosprawnych i seniorów.                Do biegu zgłosiło się 170 osób. W biegu wzięli udział mieszkańcy miasta i regionu; sportowcy, nauczyciele, samorządowcy, pedagodzy, terapeuci, pracownicy socjalni, lekarze, młodzież i dzieci z tarnobrzeskich szkół, a także sami chorujący psychicznie. Przed biegiem odbył się happening „Jesteś tu ale czy jesteś z nami” przygotowany przez pracowników i uczestników placówki. Podczas biegu odbył się także koncert zespołu Cantica Romanza z Mielca. Bieg przebiegał ulicami miasta Tarnobrzega na trasie 5, 5 km. Zwycięzcą biegu został Pan Robert Pasieczny z czasem 19, 57. Bieg możliwy był dzięki pomocy Policji , Straży Miejskiej w Tarnobrzegu, oddziału SOR Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu oraz Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Kamizelki dla wolontariuszy oznaczających trasę zapewnił Ośrodek Ruchu Drogowego WORD w Tarnobrzegu. Bramę i numery startowe zapewnił Team Kiper, elektroniczny pomiar biegu zasponsorowała Firma Forbet. Dodatkowe medale dla biegaczy ufundowała Firma AP SPORT. Napoje i słodycze do pakietów startowych ufundowali Prezydent Miasta Tarnobrzega, Radna Miasta Stalowa Wola Pani Renata Butryn, Czekoladowa Chatka. 

Nieocenioną pomoc podczas biegu świadczyli również wolontariusze, uczniowie  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tarnobrzegu, Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu oraz I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

W dniu 11 października odbył się w siedzibie placówki Integracyjny Turniej Szachowo-Warcabowy. W Turnieju wzięli udział seniorzy z DPS i DDP w Tarnobrzegu oraz niepełnosprawni, chorujący psychicznie uczestnicy zajęć z ŚDS Stalowa Wola oraz Tarnobrzega.

W trakcie Dni Solidarności można było skorzystać z pomocy i wsparcia specjalistów Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu.  Dyżury w Punkcie Wsparcia pełnili również sami chorujący jako eksperci z doświadczeniem. 

Wszystkim Państwu którzy wsparli organizację VIII edycji Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie serdecznie dziękujemy. Dziękujemy za wyrażenie Gestu Solidarności z chorującymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *