535true dots bottomright 254true true 800https://sds-tarnobrzeg.pl/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/frame-black
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide1
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide2
  • 5000 random false 60 bottom 30
    Slide3

Wycieczka do Zamościa

Dnia   17.10.2019 r. odbyła się wycieczka do bardzo starego miasta, Zamościa. Pierwszą atrakcją tej imprezy turystycznej był ogród zoologiczny   im. Stefana Milera. Największym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyła się żyrafiarnia. Następnym punktem programu był obiad w restauracji „Muzealnej- piwnice ormiańskie” która znajduje się na rynku obok ratusza. Założycielem miasta był kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Życzliwi twierdzili, że umiał gospodarować i nawet z kamienia sok  wyciskał. Kamienice zajmowane nie tylko przez ludność polską, ale  również przez ormiańską, żydowską, grecką, tak jak i całe miasto zaprojektował włoski architekt Bernardo Morano. Zamość to miasto ciało. Przypomina leżącego  człowieka. Pałac  to głowa, kręgosłupem jest ulica Grodzka, płucami są Akademia Zamoyska i kolegiata, sercem jest ratusz, a ręce i nogi to  bastiony. To zabytkowe miasto figuruje na liście  Światowego Dziedzictwa UNESCO.

CIEKAWOSTKI!

Gdy w 1656r. wojskom szwedzkim nie udało się zdobyć miasta, król szwedzki zaproponował wspólną ucztę. To dało początek tzw. stołowi szwedzkiemu. Ówczesny  ordynat,  Jan III Zamoyski domyślił się że jest to podstęp. Kazał stoły z prowiantem wynieść poza mury, bez żadnych ław, aby Szwedzi nie zasiedzieli się zbyt długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *